Mackmyra Reserv 2006

Mackmyra Rök på Nytillverkad Svensk Ek
lagrad på Fjäderholmarna


Den 13 september uppnådde vi målet då 37 medlemmar tecknat
sig för minst en andel och samma dag beställdes fatet.
Pga. brist på ekfat kommer fatet att fyllas i november - december 2006

Fatet fylldes den 27 oktober och ligger nu i lager och mognar.

Bild på fatet

E
n mycket exklusiv whisky som vi tillsammans kan följa hur den utvecklas och bestämma när den är mogen att tappas på flaska.
Vi räknar med en lagringstid på ca 5 år.

Erbjudandet gällde en andel i ett 30 liters fat som lagras på Fjäderholmarna och det fanns 45 andelar att fördela. En andel motsvarar 1 flaska, 50 cl, cask strenght.

Priset per andel är 600 kr

Priset per andel är exklusive moms, skatt och försäljningsställets påslag

Med dagens svenska skatter och kostnader skulle slutpriset bli 986 kr per flaska. Det faktiska slutpriset bestäms vid buteljeringstillfället

Ett alternativ är att vi köper den via Danmark då blir priset 775 kr per flaska med dagens regler. Dessutom får vi anledning att göra en trevlig resa till Danmark.

Insatsen på 600 kr (lånebelopp + fatvårdsavgift) betalas vid tecknande av en andel. Insatsen kan ses som en förskottsbetalning av andelen. Andelsägarna åtar sig att solidariskt dela alla kostnader och risker för inköpet av fatet. 
I övrigt se Villkor för Mackmyra Reserve 2006 

Vi kommer naturligtvis att arrangera besök Fjäderholmarna, för den exklusiva gruppen andelsägare, med möjlighet att löpande prova innehållet i vårt fat.