Choklad & Whiskyprovning

fredagen den 17 november 2006

48 medlemmar och gäster hade hörsammat inbjudan och i samarbete med
Louise Öbrink
från Chokladhuset i Nynäshamn genomförde vi en
Choklad och Whiskyprovning på temat En njutning för gommen!

Vi fick en guidning i Chokladens historia, om odling, tillverkning samt olika sorters choklad. Nyttigt eller onyttigt med choklad? Ju högre kakaohalt desto bättre choklad? Myt eller inte. Detta fick vi svar på samt många andra frågor om choklad.

All choklad och marsipan är av Louise egen tillverkning och görs för hand, steg för steg. Innehåller bara de bästa råvaror av högsta kvalitet, såsom äkta vanilj, riktigt smör, ren fruktpuré, äkta starkdrycker, mm. Inga konserveringsmedel eller essenser.

Vi provade 

The Macallan 12 år Callebaut mjölkchoklad 33,5%, ren choklad + tryffel
Bushmills Malt 16 år Fellchlin vilda årgångschoklad 2005, 68% ren choklad + tryffel
Highland Park 18 år Valrohna manjari 64%, ren choklad + tryffel
Ardbeg Uigeadail Amedei I cru Jamaica 70%, ren choklad + tryffel


Efter provningen åt vi en mustig höstsoppa som vi sköljde ner med öl eller bordsvatten.
Vi rundade av med en dram från den välfyllda baren.

Det fanns möjlighet att köpa present askar med den choklad som ingick i provning, lämpliga att njuta av vid egna provningar eller som present.

Ett stort tack till Louise för ett trevligt och kunnigt framträdande och vi rekommenderar varmt hennes produkter som ni kan inhandla i butiken på Änggatan 5 i Nynäshamn.


Mer info på  www.chokladhuset.com